Jak wybrać folie do ogrzewania podłogowego

Folia izolacyjna - sekret efektywnego ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością w budownictwie mieszkaniowym, ponieważ zapewnia domownikom komfortowe warunki i nie wysusza powietrza w takim stopniu, jak inne rodzaje ogrzewania. Jego montaż wymaga jednak zastosowania profesjonalnych materiałów, takich jak folie izolacyjne.

Folie izolacyjne do ogrzewania podłogowego



Folia do odgrzewania podłogowego to jeden z kluczy do tego, aby było ono jeszcze bardziej efektywne. Stosując ogrzewanie podłogowe cała powierzchnia podłogi staje się grzejnikiem, oszczędzamy miejsce (brak grzejników) a system doskonale współpracuje z nowoczesnymi systemami źródła ciepła. Co warto wiedzieć na ten temat? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje.

Spis treści









Jak działa i gdzie stosować ogrzewanie podłogowe?

W przypadku ogrzewania podłogowego cała powierzchnia podłogi stanowi grzejnik, a rozwiązanie to idealnie sprawdza się przy ogrzewaniu kotłem kondensacyjnym, kolektorami słonecznymi czy pompą ciepła. Instalacja kładziona jest na podkładzie betonowym lub stropie, który oddziela poszczególne kondygnacje. Jej budowa jest bardzo zaawansowana i wymaga wielu elementów, aby ogrzewanie spełniało swoją rolę. Jednym z nich jest ochrona przed wchłanianiem wilgoci, które zwykle zapewnia folia aluminiowa izolacyjna do podłogówki, którą umieszcza się na izolacji podstawowej. Aby ułożyć prawidłowo folie do podłogówki wymaga również dodatkowych elementów, takich jak taśma do folii aluminiowych czy też taśmy dylatacyjne które układa się wzdłuż ścian, aby oddzielić wylewkę podłogi od konstrukcji budynku, kompensują rozszerzalność termiczną podłoża. Odpowiednia izolacja termiczna sprawia, że ciepło jest kierowane do ogrzewanego pomieszczenia, a nie ucieka w dół, dlatego stanowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na jakość całej instalacji.


folia pod ogrzewanie podłogowe - jak ukladać


Folia pod ogrzewanie podłogowe - po co ją stosujemy?

Folia izolacyjna pod ogrzewanie podłogowe jest stosowana jako element wspomagający, który nie tylko usprawnia sam montaż, ale i znacząco poprawia efektywność całego ogrzewania. Jej zadaniem jest ochrona konstrukcji przed wilgocią oraz oddawanie większej ilości ciepła do ogrzewanego pomieszczenia. Folie do instalacji ogrzewania podłogowego mają na sobie nadrukowaną siatkę, która w dużym stopniu ułatwia monterowi układanie rur grzewczych, które są następnie mocowane za pomocą specjalnych spinek. Ponadto element ten pozwala wyeliminować niewielkie nierówności podłoża, a przede wszystkim zapewnia znakomitą izolację termiczną. Nie bez znaczenia jest fakt, że pokryta aluminium folia odbija promieniowanie podczerwone emitowane przez rury i zwiększa izolacyjność akustyczną.

Jak wybrać folię do ogrzewania podłogowego?

W tym zakresie istnieje kilka wariantów, ale największą popularnością zdecydowanie cieszą się folie aluminiowe. Dzieje się tak, ponieważ cieszą się długą żywotnością, są odporne i doskonale izolują. Ponadto nadrukowana na nich siatka jest wielkim ułatwieniem podczas montażu rur. Folia budowlana jest wybierana rzadziej, ponieważ nie ma tak dobrych parametrów, jak aluminiowy odpowiednik. Jest za to znacznie tańsza, a ten argument przemawia do wielu osób planujących ogrzewanie podłogowe. Połączenie styropianu z folią aluminiową sprawia, że izolacja jest jeszcze bardziej trwała, a rozwiązanie to jest popularne w budownictwie mieszkaniowym oraz w budynkach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, sklepy czy placówki medyczne. Najmniejszą popularnością wciąż cieszą się folie rastrowe i ekranowe, ale z czasem może się to zmienić. Ważne jest również to, że  w przypadku ogrzewania podłogowego istotne jest stosowanie dodatkowego elementu, jakim jest folia paroizolacyjna. Dzięki niej laminowane panele będą chronione przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci niezależnie od pory roku.


folie pod ogrzewanie podłogowe

Jak ułożyć folię pod ogrzewanie podłogowe?

Folia pod ogrzewanie podłogowe często nie wymaga w montażu pomocy ze strony ekspertów, ale wymaga wykonania szczególnych czynności, aby przynosiła efekt. Pierwszym etapem w tym wypadku jest przygotowanie podłoża, które musi być równe, pozbawione wszelkich uszkodzeń i bezwzględnie suche. Jeśli tak nie jest, należy zadbać o to, aby podłoże, na którym finalnie będzie położona folia, było wyrównane i całkiem wysuszone. Zamknięcie wilgotnego podłoża foliami i warstwą EPS spowoduje, że wilgoć będzie szukała innej drogi odparowania (np. poprzez ściany). Dopiero wówczas można zacząć montaż izolacji termicznej. Najlepszą precyzyjną pomocą w tym wypadku będzie samoprzylepna taśma aluminiowa, dzięki której płyty pod ogrzewanie będą szczelnie ze sobą połączone. Podłoże wykonane z płyt styropianowych lub płyt poliuretanowych, należy układać na przemian tak, aby ich łączenia się mijały. Jeśli ta kwestia nie zostanie dopilnowana, to wewnątrz instalacji może powstać tak zwany mostek termiczny, czyli szczelina, która może powodować zwiększenie utraty ciepła.


folia aluminiowa izolacyjna do podłogówki


Kiedy podłoże jest przygotowane, można przystąpić do montażu instalacji grzewczej. W tym wypadku w zależności od technologii, stosuje się maty grzewcze z przewodem grzejnym, który jest przyklejony do siatki z tworzywa sztucznego, czy też z rur grzewczych z folią aluminiową. Taśma do folii aluminiowych będzie w tym wypadku bardzo przydatna, aby połączyć ze sobą wszystkie elementy i stworzyć szczelną warstwę. Warto mieć na względzie to, że przewody grzewcze nie mogą nigdy znajdować się pod stałymi elementami zabudowy, dlatego przed planowaniem ogrzewania podłogowego warto również dokładnie rozplanować aranżację wnętrz. Rury grzewcze powinny być uformowane w pętle, przez co można regulować intensywność ogrzewania w poszczególnych częściach pomieszczenia. Dopiero na tak przygotowanym podłożu można wykonać podkład z mieszanki anhydrytowej lub też betonowej.


ogrzewanie podłogowe układ warstw

Folia, a może mata grzewcza?

Jeszcze jakiś czas temu panowało przeświadczenie, że folia aluminiowa nadaje się idealnie pod panele, zaś mata grzewcza pod płytki. Tymczasem okazuje się, że oba rozwiązania są na tyle uniwersalne, iż można je stosować w każdym z tych przypadków. Wielką przewagą folii grzewczej nad matą jest to, że jest cienka. Sprawdza się więc idealnie w pomieszczeniach, w których nie możemy lub nie chcemy ani trochę podnosić poziomu podłogi. Zapewnia również bardziej równomierne ogrzewanie, a przede wszystkim zużywa mniej prądu. O ile oba rozwiązania są trwałe i skuteczne, wszystko wskazuje na to, że zastosowanie folii jest wariantem bardziej ekonomicznym i mniej inwazyjnym, jeśli chodzi o przestrzeń.




Podobał sie artykuł - podziel się Share on Facebook Share via Email
Administratorem Państwa danych osobowych jest Marabut sp. z o. o.