Jak skutecznie chronić dach przed śniegiem i lodem

Jak skutecznie chronić dach przed śniegiem i lodem

Każda pora roku ma swój urok, ma go również i zima. Puszyste płatki śniegu, choć piękne to niestety w dużej ilości mogą być naprawdę niebezpieczne. Duża ilość zalegającego śniegu stanowi ogromne obciążenie dla całej konstrukcji dachu, a w najgorszym przypadku może prowadzić nawet do jego zawalenia.

O tym, dlaczego warto używać barier przeciwśnieżnych i jak prawidłowo chronić dach przed śniegiem i lodem przeczytasz w poniższym artykule.

Spis treści










Dlaczego śnieg na dachu może być niebezpieczny?

Obecnie w Polsce możemy zaobserwować rzadkie, ale bardzo intensywne opady śniegu. I to właśnie intensywność opadów stanowi dla nas ogromny problem. Śnieg jest bardzo ciężki. Już jeden metr sześcienny śniegu może ważyć nawet 200 kg, a w przypadku gdy jest mokry waga może sięgać nawet 800 kg. Intensywne opady śniegu, jak i długo zalegający na dachu lód lub śnieg stanowią ogromne obciążenie dla jego konstrukcji. Choć przepisy prawa zobowiązują nas do regularnego usuwania zalegającego opadu to nie zawsze jesteśmy w stanie zrobić to na czas. Z kolei nagłe wystąpienie wyższych temperatur powoduje, że śnieg znajdujący się na dachu gwałtownie zsuwa się niszcząc napotkane na swojej drodze elementy domu takie jak rynny, okap dachu, kominki wentylacyjne czy przedmioty znajdujące się tuż obok na przykład samochód czy roślinność ogrodową. 

Należy pamiętać, że długo zalegający śnieg może przekształcać się w lód, który powoduje o wiele więcej uszkodzeń. A obie formy stanowią ogromne zagrożenie dla ludzi znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań. Istnieją jednak pewne i sprawdzone technologie, które pomagają zabezpieczyć zarówno przedmioty i ludzi przed tym niebezpieczeństwem.

strefy obciążenia śniegiem w Polsce
Strefy obciążenia śniegiem na terenie Polski

Rodzaje barier przeciwśnieżnych na dachy

System ochrony przeciwśniegowej to wiele ciekawych i praktycznych rozwiązań służących do zatrzymania zsuwającego się śniegu lub jego rozdrabniania na mniejsze kawałki. Najpopularniejszą formą zabezpieczenia przed zsunięciem się śniegu z dachu są śniegołapy dachowe oraz płotki przeciwśniegowe. Ich zadaniem jest blokada zsuwającego się śniegu zagrażająca bezpieczeństwu użytkownika i oraz dachu. Te zabezpieczenia śniegowe mogą być montowane prawie na każdym pokryciu dachu z wyłączeniem gontów bitumicznych. Zaleca się, aby zostały zamontowane przy wejściu do domu, w okolicach bramy garażowej lub podjazdu na całej połaci dachu.



płotki przeciwśniegowe
Płotki przeciwśniegowe to jedna z najbardziej popularnych form zabezpieczenia przed zsuwającym się śniegiem.

Taką samą funkcję jak bariery przeciwśniegowe pełni płotek przeciwśniegowy rurowy. Nieco odmienną konstrukcją, ale także mającą na celu zatrzymywanie osuwającego się śniegu są stopery śnieżne, znane również jako noski śnieżne. Z kolei rozbijacze śniegu dzielą warstwę śniegową na kilka mniejszych i lżejszych części zabezpieczając przed zniszczeniem płotków przeciwśnieżnych, które mogą zostać mocno uszkodzone przez zsuwający się śnieg.

Śniegołapy to również sposób na podniesienie efektywności energetycznej budynku. Cienka warstwa śniegu, która zostaje zatrzymana przez barierę przeciwśniegową zmniejsza ilość ciepła traconego przez dach, dzięki czemu zużywamy o wiele mniej energii na ogrzanie budynku. Ponadto nowoczesne zabezpieczenie przeciwśniegowe to bardzo estetyczne elementy o dekoracyjnym stylu, które mogą uzupełnić architekturę budynku.


rozbijacze śniegu na dachu
  Zamontowanie rozbijaczy śniegu da nam pewność, że pokrywa śnieżna nie uszkodzi rynny lub przedmiotów znajdujących się blisko dachu.


Czy śniegołapy i płotki dachowe są potrzebne?


Oczywiście. Śniegołapypłotki dachowe to elementy, które nie tylko dbają o bezpieczeństwo ludzi, ale zabezpieczają również konstrukcję dachu i elementy domu przed uszkodzeniem. Regularne usuwanie zalegającego śniegu na dachu domu nie jest ani łatwe, ani przyjemne, a bariery przeciwśniegowe w pewien sposób zwalniają nas z wykonywania tego obowiązku. Bardzo ważną kwestią jest również fakt, że wiele firm ubezpieczeniowych jako warunek konieczny do wypłaty odszkodowania stawia właśnie posiadanie zamontowanego systemu ochrony przeciwśniegowej, którego koszt jest niewspółmierny do wydatku, jaki będziemy musieli ponieść na przykład w przypadku zawalenia się dachu. 


montaż bariery przeciwśniegowej
Montaż bariery przeciwśnieżnej na dachu na rąbek

Jak pozbyć się śniegu z dachu?

Płotki przeciwśniegowe sprawiają, że zalegający na dachu śnieg zsuwa się powoli i w mniejszej ilości. Jednak żaden zamontowany na dachu system ochrony przeciwśniegowej nie jest w stanie usunąć go całkowicie. Duża wysokość czy trudne warunki pogodowe dodatkowo utrudniają usunięcie zalegającego na dachu śniegu. Bardzo pomocna może okazać się tutaj komunikacja dachowa. Jest to nic innego jak system połączonych elementów, służący do bezpiecznego przemieszczania się po dachu. Składają się na niego ławy kominiarskiestopnie kominiarskie łączone ze wspornikami.


membrana dachowa bez tajemnic   Membrana na dach bez tajemnic – ochrona przed wilgocią
Czytaj artykuł >



Przepisy w Polsce jasno określają wymagania montażu akcesoriów komunikacyjnych, które musimy zamontować, jeśli połacie dachu mają kąt nachylenia większy niż 25° (dach skośny) i pokryte są materiałami łamliwymi. W przypadku, gdy chcemy jednak uniknąć ryzyka uszkodzenia dachu warto pomyśleć o regularnym usuwaniu zalegających na dachu opadów zimowych. W tym celu mogą pomóc nam stopnie kominiarskieława kominiarska. Elementy te przede wszystkim zapewniają bezpieczny dostęp do dachu i umożliwiają kominiarzowi wykonywanie prac konserwacyjnych w sposób bezpieczny i skuteczny. Oprócz przymusu prawnego komunikacja dachowa może okazać się bardzo pomocna w przypadku usuwania zalegającego na dachu śniegu, bez względu na to, czy będziemy wykonywać to sami, czy zrobi to za nas firma specjalizująca się w usuwaniu śniegu.

komunikacja dachowa

Komunikacja dachowa pozwoli w swobodny sposób na przemieszczanie się po dachu ekipie odśnieżającej.

Czym warto się kierować w trakcie zakupu ochrony przeciwśniegowej na dach?

Ze względu na to, że mokry, osuwający śnieg jest ciężki - mamy tutaj do czynienia z dużą siłą, która będzie napierała na elementy zabezpieczenia dachu. Dlatego materiały stosowane do zabezpieczenia śniegowego powinny być wysokiej jakości, wytrzymałe, wykonane estetycznie i odporne na warunki atmosferyczne. Warto zaopatrzyć się dobrej jakości akcesoria dachowe aby zabezpieczyć swój dach.

Montaż śniegołapów na dachu to inwestycja w bezpieczeństwo, ochronę mienia i komfort mieszkańców.  To rozwiązanie, które warto rozważyć, aby cieszyć się spokojem i komfortem w zimowych miesiącach. To na pewno dobra inwestycja, która z pewnością się opłaci.


Podobał sie artykuł - podziel się Share on Facebook Share via Email
Administratorem Państwa danych osobowych jest Marabut sp. z o. o.