Folie ochronne - zabezpieczenie powierzchni podczas remontu i budowy

Wykonywanie prac budowlanych i remontowych pociąga za sobą konieczność wykonania wielu czynności, które nie zawsze udaje się przeprowadzić zachowując czystość. Zdarza się często, że zabrudzenia, które przydarzają się w trakcie ich realizacji, nie są łatwe do usunięcia. Nie dziwi więc fakt, że większość osób wykonujących prace remontowe dba o odpowiednie zabezpieczenie innych powierzchni, aby po zakończeniu ich wykonywania nie było zbyt dużo sprzątania lub nie doszło do uszkodzenia innych elementów.

Folie ochronne w budownictwie

Stosowane w budownictwie folie ochronne różnią się od tych wykorzystywanych w innych miejscach przede wszystkim grubością i wytrzymałością. Na rynku można znaleźć kilka ich różnorodnych rodzajów, co powoduje że można wybrać najlepsze do realizacji konkretnych prac. Oczywiście wykorzystuje się również folie, stosowane w innych dziedzinach. Takim przykładem mogą być folie stretch, które znajdują zastosowanie nie tylko w budownictwie. Ze względu na swoje właściwości, przede wszystkim rozciągliwość, doskonale nadają się do zabezpieczania ładunków, palet czy też innych przedmiotów poprzez ich owijanie. Folie stretch (strecz) są odpowiednim zabezpieczeniem i przyspieszają proces pakowania artykułów, które chcemy wysłać kurierem. W budownictwie folia stretch stosowana jest nie tylko do zabezpieczania ładunków, ale również do zabezpieczania wielu powierzchni. Owinięte taką folią drzwi czy inne elementy są chronione nie tylko przed zabrudzeniem, ale również przed uszkodzeniem. Folia jest wygodna w montażu i demontażu, dlatego jest bardzo popularną formą zabezpieczenia podczas budowy czy remontu. 

W zależności od zastosowania możemy podzielić na: czarna folia stretch, przezroczysta folia stretch (transparetna), folia stretch maszynowa (waga ok. 17 kg), stretch mini rap (małe rolki folii stretch 10 cm).

Folie malarskie i tynkarskie

Podczas malowania i tynkowania podłogi jak również inne znajdujące się w pomieszczeniu sprzęty narażone są na pochlapanie. Takie plamy są bardzo trudne do usunięcia, dlatego odpowiednie zabezpieczenie powierzchni jest bardzo istotne. Najczęściej wykorzystywana jest do tego celu folia malarska i folia tynkarska. Folia malarska najczęściej jest sprzedawana w postaci złożonych płacht. Można je wykorzystywać zarówno do przykrywania podłogi ale również do przykrywania znajdujących się w danym pomieszczeniu mebli czy innych sprzętów. Po zakończeniu prac jest zwijana i wyrzucana.

Folia tynkarska ma podobne zastosowanie, jednak w porównaniu z folią malarską jest nieco grubsza i przede wszystkim sprzedawana w znacznie większych rolkach. To ułatwia jej rozwijanie nawet na większych powierzchniach.

Dość często stosowanym zabezpieczeniem jest także włóknina malarska. Zaletą jest przede wszystkim jej skład - włóknina ochronna malarska wykonywana jest z bawełny i folii polietylenowej, które są ze sobą zgrzewane. Stworzony w ten sposób produkt zapewnia nie tylko ochronę, ale również izoluje przed zimnem, tłumi drgania i dźwięki. Mata malarska posiada antypoślizgową powierzchnię, co również podczas wykonywania prac budowlanych nie pozostaje bez znaczenia.

Tektury budowlane i ich zastosowanie

Niezwykle często zamiast folii lub równolegle z nią stosowana jest tektura budowlana. Tektura falista najczęściej stosowana jest jako tektura dla zabezpieczania podłogi, ponieważ zapewnia dobrą izolację i chroni przed zabrudzeniami. Może być stosowana jako dodatkowa warstwa pod folie ochronne lub samodzielnie. Niezwykle często stosowana jest jako materiał do zabezpieczania podłogi w miejscach, w których przechodzą pracownicy wykonujący prace remontowe lub jako podłoże do składowanych materiałów. Tektura falista to produkt ekologiczny produkowany w 100% z papierów pozyskiwanych z makulatury. Tektura budowlana jest dostępna w formie rolki, dzięki czemu jest przyjazna w transporcie jak i podczas rozkładania na podłożu.

Folie jako ochrona okien i fundamentów

Podczas wykonywania prac budowlanych bardzo często stosowana jest folia ochronna na okna. Dostępna w rolkach folia samoprzylepna umożliwia szybką aplikację, jak również bezproblemowe usunięcie po zakończeniu prac. Chroni nie tylko przed brudem, ale również przed promieniowaniem UV.

Stosowane w budownictwie folie uzupełnia folia bąbelkowa termoizolacyjna. Wprawdzie ma ona zastosowanie w wielu dziedzinach, jednak w tym przypadku wykorzystywana jest jako osłona na świeże wylewki betonowe. Chroni je przed zmianami temperatur przede wszystkim przed przymrozkami podczas procesu zastygania. Dodatkowo folia pęcherzykowa stosowana jest także jako materiał opakowaniowy (jako folia do zabezpieczeń wysyłek) a także w ogrodnictwie (ochrona termoizolacyjna wrażliwych roślin).