Dachy zielone Kraków

Dach zielony na krakowskich przystankach MPK

Mimo, że Kraków nie jest w czołówce urbanistycznie "zabetonowanych" miast, posiadając wiele parków i zielonych przestrzeni, to teraz mieszkańcy grodu Kraka będą mogli poczuć się jeszcze bliżej natury. 

Coraz więcej wymienianych jest wiat przystankowych, które są przyjazne dla środowiska. Po przystankach na rondzie Grunwaldzkim teraz także ekologiczną wiatą mogą cieszyć się mieszkańcy krakowskiego Prokocimia.

Wiata przystankowa oprócz nowoczesnego wyglądu posiada tzw. dach zielony. Zastosowano specjalne pokrycie dachowe, na którym porastają rozchodniki – bardzo łatwe w uprawie rośliny, wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne, zapewniające różnorodność biologiczną, a przy tym są przyjazne dla ptaków i pszczół.

 

dachy zielone krakowTaka ekologiczna wiata przystankowa oprócz tego, że poprawia mikroklimat, izoluje od hałasu, przechwytuje pyły z otoczenia, to dodatkowo potrafi zmagazynować do 150 litów wody i obniżyć temperaturę pod dachem o 3-5 stopni Celsjusza.

 

wiata przyjazna środowisku kraków


Rozwiązanie bardzo przypadło do gustu jego użytkownikom i mamy nadzieję, że takich wiat z "zielonym dachem" doczekamy się więcej w naszych polskich miastach.

 

Podobał sie artykuł - podziel się Share on Facebook Share via Email
Administratorem Państwa danych osobowych jest Marabut sp. z o. o.