Co-to-jest-dach zielony-i-dlaczego warto-sie-na-niego-zdecydowac.jpg

Co to jest dach zielony i dlaczego warto się na niego zdecydować

Zielone dachy nie tylko pięknie prezentują się na naszych domach i budynkach komercyjnych, ale niosą wiele dodatkowych korzyści ekonomicznych. Można się na nie zdecydować nie tylko na etapie budowy, ale nawet później, gdy zostaną poczynione odpowiednie przygotowania. Sprawdź, czym są zielone dachy i jakie są ich zalety.

Zielony dach – co to jest i czy każdy może go mieć?

Co to jest zielony dach? To nic innego jak pokrycie dachowe porośnięte drzewami, trawami i krzewami – zamiast tradycyjnych dachówek, blachy i innych materiałów wykonuje się wielowarstwowe pokrycie obsadzone roślinnością. Ten trend rozwija się dynamicznie w budownictwie publicznym i prywatnym. 

Dachy zielone nie cieszy się w Polsce tak dużą popularnością jak na Zachodzie, ale zmienia się to z roku na rok. Warto mieć świadomość tego, że wymaga on odpowiedniej nośności stropu, w zależności od rodzaju dachu od 50 do nawet 1200 kg/m2. Dlatego należy przystosować dach w nowo powstającym budynku lub wzmocnić strop, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Zielony dach powinien zostać wykonany perfekcyjnie z użyciem najlepszych materiałów, w tym dedykowanych mat drenażowych. Oszczędności na tym etapie to narażenie się na niestabilność i zniszczenia.

Planując zielony dach należy także skorzystać z usług cenionych fachowców, którzy mają odpowiednie doświadczenie poparte referencjami.

 

Dach zielony - ogród na dachu

Dach zielony - przykład zastosowania na budynku mieszkalnym.


Zalety posiadania zielonego dachu

Walory estetyczne są niezaprzeczalne – budynek wygląda oryginalnie, działa uspokajająco, do tego wyróżnia się w miejskiej dżungli pełnej szarych zabudowań z minimalną ilością zieleni. Czy są jeszcze inne zalety tego rozwiązania?

  • zabezpieczenie pokrycia przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi – zieleń na dachu chroni przed gradobiciem, silnymi wiatami i spowalnia postępowanie ognia w razie pożaru.

  • ochrona przed niszczącym wpływem promieniowania UV – dzięki temu, że pokrycie dachowe nie jest narażone na destrukcyjne promieniowanie, materiały wolniej się starzeją i niszczeją
    .
  • redukcja spływu wód deszczowych – rośliny pobierają wodę deszczową, do przekłada się na zmniejszenie jej ilości odprowadzania do kanalizacji.

  • wolniejsze nagrzewanie się dachu w porównaniu do tradycyjnych pokryć – zieleń ogranicza przenikanie promieniowania słonecznego, minimalizuje uszkodzenia powstające pod wpływem działania ekstremalnych temperatur.

  • ochrona przed niskimi temperaturami – poszczególne warstwy, z których składa się konstrukcja zielonego dachu, zabezpieczają przed negatywnym wpływem mrozu. 

  • izolacja akustyczna – rośliny na dachu tłumią dźwięki, dlatego neutralizują hałas generowany np. przez opady.

  • doskonała termoizolacja budynku – zielony dach pomoże zmniejszyć koszty ogrzewania budynku.

  • dodatkowa przestrzeń życiowa – szczególnie w przypadku dachów płaskich. Można na nich wykreować przyjazną dla człowieka przestrzeń.

  • filtr usuwający zanieczyszczenia – roślinność porastająca pokrycie dachowe wyrównuje temperaturę powietrza, nawilża i pomaga usuwać niebezpieczne substancje unoszące się w powietrzu.


dachy zielone pielęgnacja   Jak pielęgnować dachy zielone
Czytaj artykuł >


Budowa dachów zielonych - kilka detali technicznych

Budowa dach zielony


Omówienie konstrukcji zielonych dachów jest tematem na inny artykuł, dlatego teraz wyjaśnimy tylko pokrótce, z jakich warstw się składa:

  • hydroizolacja – zabezpieczenie stropu przed wilgocią wykonane np. z pomocą papy lub masy wodochronnej,

  • termoizolacja – np. płyty styropianowe lub styrodur (XPS), który zapobiegają stratom ciepła.

  • maty zabezpieczającegeowłóknina ochronna chroniąca termoizolacje przed uszkodzeniami spowodowanymi przez korzenie roślin a także podczas montażu dachu zielonego.

  • maty drenażowe – gromadzą wodę, z której korzystają rośliny.

  • warstwy filtrujące – zabezpieczają przed zapchaniem drenażu.

  • substrat – specjalna mieszanka ziemi do sadzenia roślinności.

Wiesz już, czym jest dach zielony i dlaczego warto go posiadać? Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj inne porady na naszym blogu, a jeśli szukasz najlepszych materiałów do budowy pięknego i trwałego pokrycia porastającego roślinnością, sprawdź naszą ofertę na dachy zielone, w której znajdziesz nie tylko maty drenażowe, ale także geowłókniny i akcesoria dachowe.



Podobał sie artykuł - podziel się Share on Facebook Share via Email
Administratorem Państwa danych osobowych jest Marabut sp. z o. o.