Paroprzepuszczalność membrany dachowej

Paroprzepuszczalność membrany dachowej to właściwość, która określa, jaką ilość pary wodnej jest ona w stanie przepuścić przez swoją powierzchnię. Jest to parametr definiujący to, czy produkt umożliwia skuteczne odprowadzenie wilgoci z wnętrza domu na zewnątrz. Można powiedzieć, że paroprzepuszczalność decyduje o efektywności działania membrany, chroniąc termoizolację przed zawilgoceniem. Jeśli do niego dojdzie, przez dach ucieknie dużo ciepła. 

Jeśli parametr przekracza 700 g/m2/24h oznacza to, że membrana dachowa jest wysoko paroprzepuszczalna, dzięki czemu powoduje mniejsze ubytki ciepła i ogranicza wydatki na ogrzewanie. Ilość pary wodnej, jaka jest przepuszczana przez membranę, zależy od wilgotności względnej, temperatury i różnicy ciśnienia między warstwami powietrza – im wyższa paroprzepuszczalność, tym mniejsze szanse na to, że powstaną skropliny. Im wyższa paroprzepuszczalność tym lepiej, a standardowo produkty o wysokiej przepuszczalności mają 1000-2000 g/m2/24h. 

Wybierając membranę dachową warto dodatkowo zwrócić uwagę na współczynnik Sd, który określa grubość warstwy powietrza, która jest w stanie postawić taki sam opór parze wodnej jak membrana. Przykładowo w większości produktów współczynnik Sd wynosi 0,02 m, a dla folii niskoparoprzepuszczalnych 20 m.

Zobacz również